ZAGROŻENIA PODCZAS POLEROWANIA

Prace bosmańskie

ZAGROŻENIA PODCZAS POLEROWANIA

Podstawowymi zagrożeniami podczas polerowania pastami polerskimi są:DSC_2044

 • przegrzanie powierzchni w czasie wykonywania prac polerskich.
 • przypadkowe uszkodzenie podczas polerowania trudno dostępnych miejsc.
 • uszkodzenia aplikatorem.

Bazując na wieloletnim doświadczeniu Sea-Line BRAYT określa następujące przyczyny i proponuje następujące rozwiązania.

Temperatura

przetarcie temperaturaUszkodzenie przez nadmierną temperaturę często jest nieodwracalne. Podniesienie temperatury to skutek tarcia głowicy polerskiej o powierzchnię przy jednoczesnym usuwaniu z niej defektów. Większy docisk, duża prędkość obrotowa urządzenia i czas polerowania mają bezpośredni wpływ na tempo wzrostu temperatury powierzchni. Temperatura powierzchni polerowanej jest tylko jednym z kilku zagrożeń na które musimy zwrócić baczną uwagę używając klasycznych gąbek polerskich.

Rozwiązanie Sea-Line  BRAYT to użycie aplikatorów wełnianych z naturalnego futra jagnięcego lub owczego.

Przypadkowe uszkodzenia

kanty i rogiPrzypadkowe uszkodzenia występują najczęściej podczas polerowania trudno dostępnych miejsc. Polerowane narożniki, kanty, rogi czy przetłoczenia będą bezpieczne dzięki odpowiedniego wykończenia futra polerskiego Sea-Line BRAYT  i zastosowaniu odpowiedniej tarczy do mocowania głowic. Podstawą nośną futra jagnięcego jest dysk wykonany ze sztywnego filcu do którego „na rzep” mocowana jest tarcza o 3 cm mniejszej średnicy. Powstały bufor z filcu i wełny (1,5 cm) wokół tarczy mocującej, pozwala jednocześnie na:

 • polerowanie narożników o kącie wklęsłym od 90°
 • osłonięcie tarczy mocującej przez podwinięty w wyniku naturalnej pracy filc z wełną, zapobiegając uszkodzeniu powierzchni bokiem tarczy mocującej
 • płynne przejście po obłych / falistych przetłoczniach powierzchni przy zastosowaniu tarczy mocującej typu „SOFT”

Zastosowany sztywny filc nośny zapobiega podnoszeniu się krawędzi futra podczas polerowania płaskich powierzchni. Futro owcze dwustronne pozwala polerować ściany przetłoczeń o szerokości nie mniejszej niż 2 cm i nie głębszych niż 8 cm.

Uszkodzony aplikator

uszkodzona gąbkaJedną z przyczyn powstawania uszkodzeń na powierzchni polerowanej są uszkodzone głowice polerskie. Banalne z pozory uszkodzenia struktury gąbki jak oderwane fragmenty, przecięcia, postrzępione krawędzie są przyczyną gromadzenia się w tych miejscach zanieczyszczeń w postaci pyłków i drobin z polerowanej powierzchni. W miejscach tych gromadzi się również pasta polerska, która nie może zostać roztarta przez nierównomierne przyleganie głowicy polerskiej do powierzchni. Zanieczyszczenia oraz uszkodzenia na powierzchni głowicy są przyczyną powstawania defektów, obniżając jakość wykonywanych prac polerskich.  Skutkiem uszkodzeń powierzchni głowicy polerującej jest również jej nierównomierna praca obniżająca efektywność polerowania.

Głowice Sea-Line BRAYT wykonane w wełny naturalnej nie są narażone na pogorszenie się parametrów pracy. Włókna naturalne przytwierdzone są jedynie do tarczy nośnej, nie pozwalając na powstanie uszkodzeń na aktywnej powierzchni polerującej. Włókna podczas pracy obrotowej głowicy polerskiej zawsze ułożą się  idealnie do kształtu polerowanej powierzchni, równomiernie usuwając z niej defekty. Niemożliwe jest również punktowe gromadzenie się zanieczyszczeń w bezpośredniej okolicy aktywnej powierzchni polerującej.

Sztuka polerowania Część 2 ZAGROŻENIA PODCZAS POLEROWANIA opublikowany została w Jacht-Market; Sierpień 2015

 


Katalog Sea-Line

 • Podziel się:
 • Facebook
 • Twitter
 • linkedin
 • E-mail

Zobacz również

Newsletter
KOMPENDIUM WIEDZY Sea-Line
CZYLI ABC KONSERWACJI I NAPRAWY JACHTÓW oraz ŁODZI
Zamknij