Podstawy polerowania

Farby jachtowe

Podstawy polerowania

Głównym zadaniem past polerskich, jest usunięcie zadrapań, rys, skaz czy śladów pozostałych po ich usunięciu, głównie przez papier ścierny. Przygotowane DSC_2043przez Sea-Line pasty oraz preparaty, stworzono z myślą o zastosowaniu jednego produktu od początku do końca przeprowadzanej operacji polerowania.

Zastosowane ziarno w pastach ONE STEP (S05 oraz S1 PREMIUM) Sea-Line, rozciera się podczas pracy usuwając uszkodzenia, by ostatecznie pozostawić jedynie równą i gładką powierzchnię o bardzo wysokim połysku. Pasty nie posiadają wypełniaczy dzięki czemu polerowana powierzchnia nie jest retuszowana a ostatecznie wygładzona.

Polerowanie możemy wykonać ręcznie lub mechanicznie (zalecamy używanie wełny polerskiej). O ile polerowanie ręczne nie wymaga poniesienia wełna-dwustronnadodatkowych kosztów (np. zakup urządzenia), to ze względu na czasochłonność i  wkład pracy własnej, stosowany jest raczej punktowo, do usuwania drobnych uszkodzeń podczas codziennego użytkowania. Zdecydowanie lepszy, a przede wszystkim szybszy efekt polerowania uzyskamy przy zastosowaniu futra jagnięcego i „polerowania mechanicznego”. Zastosowanie wełny polerskiej, gwarantuje utrzymanie kontroli temperatury na powierzchni polerowanej, dzięki temu nie uszkodzimy struktury podłoża.

Zanim przystąpimy do polerowania musimy się upewnić, że miejsce  jest już dostatecznie utwardzone (np. świeżo malowana burta lub nałożona zaprawka żelkotowa), w innym przypadku możemy ją uszkodzić nieodwracalnie.

Nieprawidłowo oszlifowana papierem ściernym powierzchnia po zacieku czy zaprawce żelkotowej, wymaga ponownej naprawy, a nie polerowania. Użycie zbyt dużej gramatury papieru lub nieprawidłowe prowadzenie papieru, pozostawi na powierzchni uszkodzenia niemożliwe do usunięcia. Zalecane jest szlifowanie powierzchni w postaci ruchów krzyżujących się pod kątem prostym (tworząc na powierzchni znak „X”). Brudne i zanieczyszczone futro polerskie, może również spowodować uszkodzenia polerowanego elementu.

Pasty polerskie Sea-Line przygotowano do bezpośredniego użycia, a ich konsystencja nie wymaga dodawania wody podczas pracy, ale niewielka jej ilość w ostatnim etapie podniesie dodatkowo wybłyszczenie polerowanej powierzchni.

Pasty polerskie Sea-Line „ONE STEP”:

 • Pasta polerska Sea-Line S05 – usuwa uszkodzenia po papierze ściernym do P800-P1200, szczególnie polecana do zastosowania na technicznych i mocno utwardzonych żelkotach. Pasta pozwala uzyskać bardzo wysoki połysk na żelkotach w jednoetapowym procesie polerowania.
 • Pasta polerska Sea-Line S1 PREMIUM – usuwa uszkodzenia po papierze ściernym do P800 – P1200, szczególnie polecana do zastosowania na powłoki lakierowane, żelkoty ale także do usuwania rys z pleksi czy poliwęglanów. Pasta pozwala uzyskać bardzo wysoki połysk na żelkotach w jednoetapowym procesie polerowania.

Pasty polerskie Sea-Line klasyczne :

 • Pasta polerska Sea-Line SO usuwa uszkodzenia po papierze ściernym do P800, szczególnie polecana do zastosowania na technicznych i mocno utwardzonych żelkotach. ZOBACZ FILM INSTRUKTAŻOWY
 • Pasta polerska Sea-Line S1 usuwa uszkodzenia po papierze ściernym do P1200, szczególnie polecana do zastosowania na powłoki lakierowane, żelkoty ale także do usuwania rys z pleksi czy poliwęglanów. ZOBACZ FILM INSTRUKTAŻOWY
 • Mleczko polerskie Sea-Line S2 mleczko polerskie, nabłyszcza i zabezpiecza powierzchnię, usuwa delikatne rysy i uszkodzenia eksploatacyjne (szczególnie na ciemnych powierzchniach). Korzystając  z mleczka nie należy używać wody do jego rozcieńczania.

Polerując mechanicznie nasza rola polega tylko na prowadzeniu urządzenia w miejscu polerowania, nie dociskamy  urządzenia do powierzchni, całkowicie rozcierając pastę. Przystępując do polerowania nie nakładamy od razu dużej ilości pasty, ziarno powinno zostać całkowicie roztarte, uzupełniając ilość pasty w miarę potrzeb, oszczędzamy w ten sposób materiał użyty do polerowania.

Do oczyszczenia powierzchni z pozostałości pasty polerskiej używamy preparatu Sea-Line S3 FINISH CLEANER. Preparat to również uniwersalny środek myjący, przeznaczony do stosowania na wszystkich rodzajach farb, lakierów (w tym HS), 2K, nitro, syntetycznych oraz tworzywach sztucznych, kauczuku, powłok żelkotowych, szkła, lusterek itp.

Preparat S3 FINISH CLEANER usuwa z powierzchni:

 • wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia atmosferyczne
 • tłuste, trudne do usunięcia plamy i zabrudzenia
 • pozostałości uszkodzonych powłok ochronnych (w tym woskowych), koniecznych do usunięcia przed wykonaniem ponownego zabezpieczenia przed działaniem promieni UV

Nie pozostawia na powierzchni smug i nie zawiera silikonu.

Zastosowany w przemyśle:

 • po zakończeniu procesu polerowania, przemycie polerowanego elementu preparatem S3 daje możliwość sprawdzenia jakości otrzymanej powierzchni. Jeżeli element jest wypolerowany prawidłowo, otrzymujemy oczyszczoną z wszystkim pozostałości past i mleczek (zawierających woski i wypełniacze) powierzchnię o wysokim połysku.
 • na działach spedycji, dzięki szybkiemu oczyszczaniu powierzchni z zabrudzeń powstałych w procesach produkcyjnych oraz łatwego użycia minimalizuje czas pracy poświęcony na niezbędne oczyszczenie elementów przygotowanych do wysyłki.

Używając preparatu Sea-Line S3, warto używać dwóch ściereczek, jednej do wstępnego usuwania brudu, drugiej do finalnego oczyszczenia powierzchni.

Wypolerowana powierzchnia pozostanie długo błyszcząca jeżeli zabezpieczymy ją dodatkowo Woskiem Ochronnym Sea Line S4 PROTECT WAX lub S5 QUICK WAX. Wosk zapewni doskonały wygląd oraz powłokę ochronną, działającą antystatycznie, tworząc przy tym dodatkową ochronę, zabezpieczając przed wnikaniem brudu, ułatwia utrzymanie czystości.

DSC_2044

wwłna polerska 8''-przód-tył-mocowanie

WEŁNA OWCZA SEA-LINE BRAYT JEDNOSTRONNA

wełna-dwustronna

WEŁNA OWCZA SEA-LINE BRAYT DWUSTRONNA

wełna pol. kula

KULA POLERSKA (fi 80 mm) SEA-LINE BRAYT – WEŁNA OWCZA

wełna żółta

WEŁNA JAGNIĘCA TYPU D – SEA-LINE BRAYT

wełna biała

WEŁNA JAGNIĘCA TYPU MM – SEA-LINE BRAYT

gąbka biała

GĄBKA POLERSKA BRAYT -biała

gąbka czerwona Brayt

GĄBKA POLERSKA BRAYT -„FINISH”

4 grube gabki na rzep

GĄBKA POLERSKA NA RZEP

gabki grube

GĄBKA POLERSKA NA Z MOCOWANIEM (gwint M16)

Katalog Sea-Line

 • Podziel się:
 • Facebook
 • Twitter
 • linkedin
 • E-mail

Zobacz również

Newsletter
KOMPENDIUM WIEDZY Sea-Line
CZYLI ABC KONSERWACJI I NAPRAWY JACHTÓW oraz ŁODZI
Zamknij