Podstawy polerowania

Prace bosmańskie

PODSTAWY POLEROWANIA

1. Przeszlifuj powierzchnię. Sugerowane granulacje papieru znajdziesz w poszczególnych instrukcjach polerskich.

2. Po zakończonym szlifowaniu,powierzchnię oczyść z pyłu szlifierskiego i dokładnie umyj z zanieczyszczeń.

3. Nałóż niewielką ilość pasty na czystą głowicę polerską w celu jej impregnacji oraz na powierzchnię przeznaczoną do polerowania tworząc równoległe znaki X.

4. Wykorzystując głowicę polerską, nałożoną pastę w kształcie litery X rozprowadź na całą powierzchnię. Będzie to powierzchnia przeznaczona do polerowania podczas jednego etapu.

5. Nie nakładaj zbyt dużej ilości pasty polerskiej. Pasta powinna pokryć całe miejsce przeznaczone do polerowania, jednak jej zbyt duża ilość spowoduje:

 • wydłużenie czasu pracy – dłuższy czas konieczny do roztarcia i wypracowania pasty.
 • zaklejanie się futra polerskiego – zmniejszenie siły cięcia pasty.
 • zwiększenie zużycia pasty polerskiej.

6. Ustaw maszynę polerską na obroty: 800-1000 obr/min.

7. Nie dociskając głowicy do powierzchni i wykorzystując całe futro polerskie, poleruj powierzchnię na którą została nałożona pasta. Prawidłowe polerowanie powinno przebiegać według schematu:

jak polerowacProwadzenie maszyny wzdłuż schematu powtarzamy do uzyskania połysku na powierzchni, oznaczającego roztarcie się pasty polerskiej.

8. Maszynę polerską prowadź równomiernym, wolnym tempem, pozwalającym na skuteczne usuwanie defektów powierzchni przez pastę oraz futro. Wykonywanie zbyt szybkiego ruchu lub nieregularnych ruchów po powierzchni, zmniejsza efektywność polerowania i wydłuża czas pracy.

9. Na powierzchniach płaskich wykorzystaj całą powierzchnię futra polerskiego:

glowicaZwiększenie powierzchni aktywnej futra przyspiesza proces polerowania, pozwalając jednocześnie w pełni wykorzystać pastę oraz głowicę polerską.

10. Stopniowo zwiększaj obroty maszyny polerskiej wraz z rozcieraniem, pojawianiem się połysku na powierzchni.

11. W razie konieczności dołóż niewielką ilość pasty podczas wykonywania polerowania.

12. W końcowym etapie roztarcia pasty dopuszczalne jest zwiększenie obrotów maszyny polerskiej do maksymalnie 1800 obr/min.

13. Pozostałości pasty usuń z powierzchni za pomocą miękkiej ściereczki z microfibry oraz S3 FinishCleaner.

14. Powierzchnię możesz zabezpieczyć woskiem S4 lub S5 Sea-Line.

Proces polerowania powtarzaj punktowo lub na całym elemencie do momentu usunięcia wszystkich rys szlifierskich i uzyskania gładkiej, pozbawionej wad powierzchni w połysku.


ZAGROŻENIA PODCZAS POLEROWANIA

1. TEMPERATURA

Uszkodzenie przez nadmierną temperaturę często jest nieodwracalne. Podniesienie temperatury to skutek tarcia głowicy polerskiej o powierzchnię przy jednoczesnym usuwaniu z niej defektów. Większy docisk, duża prędkość obrotowa urządzenia i czas polerowania mają bezpośredni wpływ na tempo wzrostu temperatury powierzchni. Temperatura powierzchni polerowanej jest tylko jednym z zagrożeń, na które musimy zwrócić baczną uwagę używając klasycznych gąbek polerskich.
Rozwiązanie to użycie głowic polerskich Sea-Line BRAYT wykonanych z naturalnego futra jagnięcego lub owczego.

2. PRZYPADKOWE USZKODZENIA

Przypadkowe uszkodzenia występują najczęściej podczas polerowania trudno dostępnych miejsc.
Rozwiązanie to odpowiednie przygotowane głowice polerskie Sea-Line. Polerowane narożniki, kanty, rogi czy przetłoczenia będą bezpieczne dzięki odpowiedniego wykończenia głowicy i zastosowaniu odpowiedniej tarczy do ich mocowania. Podstawą nośną futra jagnięcego jest dysk wykonany ze sztywnego filcu, do którego ?na rzep? mocowana jest tarcza o 3 cm mniejszej średnicy. Powstały bufor z filcu i wełny (1,5 cm) wokół tarczy mocującej, pozwala jednocześnie na:

 • polerowanie narożników o kącie wklęsłym od 90°
 • osłonięcie tarczy mocującej przez podwinięty w wyniku naturalnej pracy filc z wełną, zapobiegając uszkodzeniu powierzchni bokiem tarczy mocującej
 • płynne przejście po obłych / falistych przetłoczniach powierzchni przy zastosowaniu tarczy mocującej typu ?SOFT?
3. USZKODZONA GŁOWICA

Jedną z przyczyn powstawania uszkodzeń na powierzchni polerowanej są uszkodzenia struktury głowicy polerskiej. Uszkodzenia jak oderwane fragmenty, przecięcia, postrzępione krawędzie występują jedynie przy wykorzystywaniu gąbek polerskich i są przyczyną gromadzenia się w tych miejscach zanieczyszczeń w postaci pyłków i drobin z polerowanej powierzchni. Skutkiem uszkodzeń powierzchni głowicy gąbkowej jest również jej nierównomierna praca obniżająca efektywność polerowania.
Rozwiązaniem są głowice Sea-Line wykonane w wełny naturalnej, które nie są narażone na pogorszenie się parametrów pracy. Włókna naturalne przytwierdzone są jedynie do tarczy nośnej, nie pozwalając na powstanie uszkodzeń na aktywnej powierzchni polerującej.


Instrukcje polerowania Sea-Line

System polerski Sea-Line

Katalog Sea-Line

 • Podziel się:
 • Facebook
 • Twitter
 • linkedin
 • E-mail

Zobacz również

Newsletter
KOMPENDIUM WIEDZY Sea-Line
CZYLI ABC KONSERWACJI I NAPRAWY JACHTÓW oraz ŁODZI
Zamknij