Oczyszczanie pęcherza osmozy

Farby jachtowe

Oczyszczanie pęcherza osmozy

Na filmie  widzimy oczyszczanie pęcherza osmozy, w 1-2 sec. wydobywa się płyn z pęcherza osmozy.

Odpowiednie oczyszczenie a następnie szlifowanie usuniętych pęcherzy osmozy i przygotowanie podłoża po usunięciu pęcherzy jest niezbędne przed rozpoczęciem dalszych prac remontowych.IMG_7576

Pęcherze osmotyczne występują przeważnie poniżej linii wodnej jachtu lub motorówki.

Pierwsze pęcherze osmozy pojawiające się w laminacie przypominają niewinnie wyglądające wybrzuszenia na powierzchni.

Wraz zw wzrastającym ciśnieniem osmotycznym i napełnianiem się pęcherza płynem o kwaśnym (octowym) zapachu. Używając niewielkiej siły nacisku na pęcherz zaczyna się z niego wydobywać płyn .

Powstawanie pęcherzy, które jest równoznaczne ze zniszczeniem konstrukcji laminatu poliestrowo szklanego (LPS) następuje w wyniku procesu „dyfuzji” z otoczenia do struktur laminatu. Szczegółowo proces powstawania osmozy został opisany w artykule : Proces naprawy oraz przyczyny powstawania osmozy.

Jedynie całkowite usunięcie miękkich warstw maty oraz żelkotu ze wszystkich pęcherzy osmozy, całkowite oczyszczenie powierzchni laminatu z nich jest IMG_4393gwarancję prawidłowego wykonania dalszego procesu naprawy.

Podczas usuwania pęcherzy osmozy nie możemy zapomnieć że pęcherze osmozy powstają również w trudno dostępnych miejscach jak np. skrzynka mieczowa.

W artykule : NAPRAWA OSMOZY czyli krótka ściąga z etapów remontu – przedstawiamy KROK PO KROKU jak prawidłowo naprawiać laminat w przypadku pojawienia się pęcherzy osmotycznych.

 

 

 

  • Podziel się:
  • Facebook
  • Twitter
  • linkedin
  • E-mail

Zobacz również

Newsletter
KOMPENDIUM WIEDZY Sea-Line
CZYLI ABC KONSERWACJI I NAPRAWY JACHTÓW oraz ŁODZI
Zamknij