Niezbędne akcesoria lakiernicze

Prace bosmańskie

Niezbędne akcesoria lakiernicze

Ważnym i mającym bezpośredni wpływ na efekt końcowy malowania jest nie tylko dobór farb i rozcieńczalników, ale również akcesoria lakiernicze. Postaramy się podpowiedzieć jak je dobrać i na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie.

1-      FOLIA OCHRONNA

folia ochronnaChoć koszt zakupu folii jest niewielki, pozwala ona zaoszczędzić sporo czasu nie tylko na sprzątanie miejsca w którym wykonywano prace lakiernicze. Głównym zadaniem foli jest ochrona powierzchni lub elementów stałych przed przypadkowym zabrudzeniem materiałami lakierniczymi. Zabrudzenia na elementach wyposażenia, zwłaszcza farbami dwuskładnikowymi, są trudne lub nawet niemożliwe do usunięcia. W celu uniknięcia niespodziewanych strat warto poświęcić czas na porządne zabezpieczenie takich elementów.

2-      TAŚMA LAKIERNICZA

tasma lakierniczaWystępuje w różnych szerokościach co pozwala odpowiednio dopasować ją do swoich potrzeb. Służy do oddzielenia dwóch kolorów, zamocowania folii ochronnej lub zabezpieczenia elementów wyposażenia jachtu przed przypadkowym zabrudzeniem farbami. W przypadku stosowania farb rozpuszczalnikowych, należy użyć taśmy z odpowiednim rodzajem kleju, odpornym na działanie rozcieńczalników. Zapobiegniemy w ten sposób podciekaniu farb lub lakierów pod papier co poprawi efekty wizualne. Najwyższej jakości taśmy lakiernicze odporne są na działanie wody, promieni UV oraz temperatury do 120°C.  Specjalistyczna taśma maskująco- odchylająca służy do maskowania gumowych uszczelek (np. szyb). Dzięki zastosowaniu specjalnego plastikowego paska, taśmę można z dużą swobodą umieścić pod uszczelką. Pozostała część taśmy zapewnia ochronę gumowej uszczelki i szyby przy lakierowaniu.

3-      MIESZADŁO DO FARB

mieszadlo_do _farb_sea-linePrzed użyciem każdej farby należy ją bardzo starannie wymieszać. W przypadku farb2- komponetowych mieszamy składniki jeszcze przed ich połączeniem. Wielkim błędem jest potrząsanie puszką, gdyż dostarczamy do farby bardzo dużo powietrza, podczas gdy cięższe składniki pozostaną dalej na dnie puszki. Dla prawidłowego wymieszania składników ważny jest również odpowiedni kształt tego narzędzia. Mieszadło do farb Sea-Line posiada w dolnej części odpowiednio wyprofilowaną końcówkę, pozwalającą prawidłowo wymieszać całą zawartość znajdującą się w puszce, również w jej narożnikach. 

4-      KUBEK z nadrukowaną skalą

kubki z podziałkąjest prostym i łatwym w użyciu narzędziem do odmierzania odpowiedniej proporcji farb dwuskładnikowych. Kubek pozwala odmierzyć odpowiednią ilość materiału oraz proporcję składników mieszaniny (komponent A + komponent B + rozcieńczalnik)

 

 

5-      PĘDZEL

to podstawowe i niezbędne narzędzie wykorzystywane podczas malowania. Właściwe dobrany pod względem rozmiaru, rodzaju zastosowanego włosia, jego długości oraz twardości pozwala we właściwy sposób pomalować powierzchnię. Podczas jego wyboru musimy wziąć po uwagę również rodzaj farby do którego zostanie zastosowany oraz rodzaj i wielkość powierzchni.

pedzel_sea-line_professionalPędzel Sea-Line PROFESSIONAL o grubości 8mm został wykonany ze specjalnego włókna formowanego komputerowo i dedykowany jest do nawierzchniowych lakierów i emalii poliuretanowych. Włókno zastosowane w tym pędzlu, dzięki odpowiedniej twardości i sprężystości, pozwala zredukować do minimum powstawanie smug na powierzchni.

Pędzle w porównaniu do wałków lepiej wcierają farbę w powierzchnię i pozwalają na dokładniejsze malowanie elementów małych lub o bardzo skomplikowanych kształtach. Pędzel wysokiej jakości musi mieć równe, gęste, odpowiednio zbite włókna. Włókna nie mogą być rozczapierzone, a włosia krótkiego nie może być więcej niż długiego. Dyskwalifikujące dla pędzla są wypadające w dużej ilości włókna, zwłaszcza przed rozpoczęciem malowania.

Przy wyborze wielkości pędzla zawsze sprawdza się zasada: im większa powierzchnia tym większy rozmiar. Nie bez znaczenia w tym przypadku ma również grubość, która pozwoli na odpowiednią chłonność materiału. Podstawowe pędzle Sea-Line o grubości 12 mm wykonane są z mieszaniny naturalnego włosia z temperowanymi włóknami PET (50%) i dostępne w rozmiarze 30mm, 50mm oraz 70mm. Pędzle tego typu można stosować z każdym rodzajem farb chociaż najlepiej sprawdzają się podczas aplikacji farb podkładowych oraz antyfoulingów, produktami o wyższej lepkości

pedzel_sea-line_30pedzel_sea-line_50pedzel_sea-line_70

 

 

 

 

 

6-      WAŁEK

walek_sea-linejest alternatywnym narzędziem dla pędzla zwłaszcza podczas malowania dużych, płaskich powierzchni. Wałki są postrzegane jako szybkie i proste w użyciu, choć zanim zdecydujemy się na jego zakup warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry tego akcesoria.

Wałki gąbkowe zazwyczaj nie są odporne na działanie rozcieńczalników, a tanie wałki to najczęściej mieszanina naturalnego włosia z włóknem poliestrowym. Najlepsze wałki wykonane są w 100% z włókien naturalnych, posiadają również idealne równe runo o długości 4 mm. Zanim zdecydujemy się jednak na zakup wałka, w prosty sposób możemy sprawdźmy jego jakość. Wystarczy rozchylić runo walka na boki. Brak widocznego korpus do którego runo zostało przymocowane, gwarantuje odpowiednią chłonność farby. W tym przypadku działa zasada, że im więcej farby wałek wchłonie, tym lepiej ją rozprowadzi.

Wpływ na szybkość malowania wałkiem będzie miała nie tylko gęstość runa. Sea-Line przygotował w tym celu dwa rozmiary wałków. Większy – 15 cm szerokości i 35mm średnicy, zdecydowanie lepiej sprawdzi się podczas aplikacji antyfoulingu lub podkładu epoksydowego na powierzchni dna lub burty. Z kolei klasyczny wałek – 10 cm –  pozwoli bardziej precyzyjnie operować na mniejszych powierzchniach.

raczka_do_walkow_sea-lineWażnym elementem jest również sposób wykończenia wolnej (przeciwległej do uchwytu strony) strony wałka. Wałek posiadający jednostronne mocowanie uchwytu, gdzie druga strona została zakończona na okrągło, nie będzie pozostawiał na powierzchni „szlaku”. Powstający szlak po wałku spowodowany jest nierównomiernym nanoszeniem nowej porcji farby na powierzchnię już pomalowaną.

 

 

7-      KUWETA LAKIERNICZA

kuweta_sea-linejest bardzo wygodna i lepsza w użyciu od kratki zakładanej na wiadro. Użycie kuwety pozwala na odpowiednie przesączenie oraz równomierne nasączenie wałka. Prawidłowe nasączenie wałka pozwala uniknąć straty materiału w wyniku „chlapania” czy skapywania nadmiernej ilości farby podczas malowania wałkiem.

 

 


Katalog Sea-Line

  • Podziel się:
  • Facebook
  • Twitter
  • linkedin
  • E-mail

Zobacz również

Newsletter
KOMPENDIUM WIEDZY Sea-Line
CZYLI ABC KONSERWACJI I NAPRAWY JACHTÓW oraz ŁODZI
Zamknij