Jak postawić jacht na kobyłkach

Farby jachtowe

Jak postawić jacht na kobyłkach.

Kiedy nasz jacht znajduje się na przyczepie w prosty sposób możemy postawić jacht na „kobyłkach”, a odwracając kolejność postawić jacht z kobyłek na przyczepę.

 1. Jacht znajduje się na przyczepie.
 2. Opuszczamy maksymalnie przednią podporę (koło manewrowe).
 3. Budujemy podporę w części rufowej lub podstawiamy wcześniej przygotowaną „kobyłkę”. Materiałem wykorzystanym do budowy może być drewno lub postawić jacht - postawiony jacht na podporach (kobyłkach) wzmocnionych pasami transportowymiprofile stalowe. Należy pamiętać że konstrukcja „kobyłek” nie może być zbyt słaba, gdyż będziemy musieli ją wzmocnić np. pasami transportowymi.
 4. Wykorzystując mechanizm przedniego koła manewrowego unosimy dziób jachtu maksymalnie wysoko.
 5. W przypadku niewielkich jednostek, wykorzystując rolki najazdowe wysuwamy przyczepę z pod jachtu na taką odległość by móc zbudować podporę / „kobyłkę” dziobową. Jeżeli jednostka jest większa (cięższa) lub mamy możliwość dodatkowego zabezpieczenia, możemy dodatkowo dziób jednostki zamocować (podczepić) do rosnącego w pobliżu drzewa, więźby dachowej hali lub garażu, zbudować bramkę przez którą w kolejnym etapie wyjedziemy przyczepą transportową. WAŻNE: mocując dodatkowo dziób do istniejącego więźby, drzewa lub zbudowanej bramki zawsze należy uwzględnić ciężar jednostki i wytrzymałość (nośność) wybranego elementu wspomagającego.
 6. Budujemy w części dziobowej lub podstawiamy wcześniej przygotowaną podporę / „kobyłkę”.
 7. Wyjeżdżamy przyczepą z pod jachtu.

Wykorzystując (oglądając film) powyżej przedstawiony sposób „jak postawić jacht na kobyłkach” prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i zwrócenie uwagi na dobór wytrzymałości wykorzystywanych materiałów przy samodzielnym stawianiu jachtu na kobyłkach.

Gdy uporamy się z tym zagadnieniem, możemy przestąpić do kolejnych prac remontowych.

 

 • Podziel się:
 • Facebook
 • Twitter
 • linkedin
 • E-mail

Zobacz również

Newsletter
KOMPENDIUM WIEDZY Sea-Line
CZYLI ABC KONSERWACJI I NAPRAWY JACHTÓW oraz ŁODZI
Zamknij