GŁOWICE I APLIKATORY POLERSKIE

Prace bosmańskie top strony

GŁOWICE I APLIKATORY POLERSKIE

Głowice i aplikatory polerskie to element systemów polerskich spotkanych na wszystkich etapach produkcji, a także podczas prac naprawczych, renowacyjnych czy pielęgnacyjnych. Różne twardościDSC_2044 materiałów, kolory czy oczekiwany poziom wykończenia wymagają użycia nie tylko różnych pod względem siły cięcia (ostrości) past i mleczek polerskich lecz także zastosowania specjalistycznych głowic, gąbek czy futer. Narzędzia takie muszą być również odpowiednio zaprojektowane i wykonane. W niniejszym tekście przedstawimy spektrum możliwości głowic i aplikatorów polerskich.

Przygotowanie

Aby dobrać odpowiednie narzędzie do polerowania w pierwszym kroku określamy zamierzony efekt końcowy. Następnie oceniamy twardość powierzchni i na tej podstawie dobieramy:

  • Gradację papieru ściernego do mechanicznego zeszlifowania powierzchni
  • Rodzaj pasty
  • Typ aplikatora / głowicy polerskiej

Określenie oczekiwanego efektu polerowania jest bardzo ważne. Innego efektu polerowania oczekujemy przy renowacji burty jachtu, a innego polerując ślizg zjeżdżalni basenowej. Po określeniu efektu finalnego, kolejnym krokiem jest określenie twardość powierzchni. Różna twardość podłoża  (np. żelkot czy lakier) określi  sposób usunięcia defektów i przygotowania powierzchni odpowiednimi papierami ściernymi. Połączenie twardości i sposobu przygotowania, jednoznacznie wskaże pastę polerską. Wybór ten jest stosunkowo prosty, gdyż nie możemy używać agresywnych past (z dużą siłą cięcia) na miękkie lakiery ani delikatnego mleczka na twardą powierzchnię żelkotu oszlifowaną papierem P1000. Głowice polerską dobieramy do siły cięcia pasty.

PODZIAŁ GŁOWIC POLERSKICH

a)     gąbki polerskie „klasyczne”.

b)     gąbki polerskie „PROFI”.

c)      głowice z wełny

d)     głowice specjalistyczne.

Gąbki polerskie „klasyczne”.

Zaletą jest różna twardość i możliwość dopasowania gąbki do swoich potrzeb.

Wadą jest fakt, iż materiał i sposób wykonania powoduje, że gąbki klasyczne nie posiadają odpowiedniej wentylacji. Brak chłodzenia powierzchni jest efektem minimalnego przepływu powietrza przez gąbkę podczas pracy. Pracując takim narzędziem należy stale kontrolować temperaturę podłoża.

Dla klasycznych gąbek występuje czytelny podział siły cięcia głowicy polerskiej:

4 grube gabki na rzepGąbka czarna- bardzo mała siła cięcia (ocena siły 1). Głowica do prac wykończeniowych,  stosowania z mleczkami polerskimi np. Sea-Line S2.

Gąbka żółta mała siła cięcia (ocena siły 2). Głowica do prac wykończających na twardym podłożu. Stosowania do polerowania z bardzo delikatnymi pastami pastami polerskimi S1, S1 PREMIUM lub mleczkiem polerskim S2

Gąbka różowa- średnia siła cięcia (ocena siły 3). Głowica do prac polerskich na średnio twardych powierzchniach do stosowania z pastami polerskimi S1 lub S1 PREMIUM

Gąbka biała- duża siła cięcia (ocena siły 4). Głowica do polerowania zgrubnego zwłaszcza z agresywnymi pastami polerskimi. Na lakierach oraz ciemnych kolorach użycie pozostawia widoczne defekty (kręgi polerskie).  Gąbkę używamy z agresywnymi pastami polerskimi jak S0, S07 lub S05 ONE STEP.

Gąbki polerskie „PROFI”

Wykonane w innej technologii i zastosowaniu nowoczesnych materiałów pozwalają na swobodny przepływ powietrza przez pory gąbki podczas polerowania. Gąbki o otwartych porach są stosunkowo bezpieczne podczas polerowania.

Poziom przepływu powietrza głowic gąbkowych jest łatwy do sprawdzenia. Jeżeli możemy swobodnie oddychać przez przyłożoną głowicę do ust, wentylacja będzie dobra, a temperatura pracy niższa od klasycznych gąbek.

Gąbki BRAYT PROFI występują w dwóch wersjach:gąbka biała

Gąbka polerska PROFI  (biała)- duża siła cięcia (ocena siły 4 do 3). Głowica do polerowania każdym rodzajem past polerskich. Stosowana na materiałach typu żelkot i lakiery. Średni poziom wykończenia. Gąbkę używamy z agresywnymi pastami polerskimi jak S0, S07 lub S05 ONE STEP.

Gąbka polerska FINISH  (czerwona)- mała siła cięcia (ocena siły 2 do 1). Głowica do polerowania mleczkiem polerskim oraz woskami. gąbka czerwona BraytStosowana na materiałach typu żelkot, lakiery, Bardzo wysoki poziom wykończenia. stosowania z mleczkami polerskimi np. Sea-Line S2 lub S1 PREMIUM ONE STEP

Głowice z wełny.

Najwyższy poziom wentylacji i utrzymywanie bezpiecznej temperatury podczas polerowania gwarantują jedynie głowice wykonane w 100% z naturalnej wełny owczej lub jagnięcej. Zawartość włókien sztucznych zdecydowanie wpłynie na obniżenie bezpieczeństwa pracy przez podwyższenie temperatury powierzchni. Sea-Line BRAYT oferuje szeroki asortyment w zakresie tego typu głowic.

Głowica z wełny owczej- bardzo duża siła cięcia (ocena siły 5). Głowica do polerowania zgrubnego. Stosowana na twardych materiałach typu żelkot, plexi,wełna-dwustronna poliwęglany i twarde lakiery.

Przykładowe efekty zastosowania w połączeniu z :

  • pastą polerską  S0, biały żelkot, wyrób gotowy : wysoki połysk i całkowite usunięcie defektów po szlifowaniu papierem ściernym P800.
  • pastą polerską S07, żelkot narzędziowy zielony: wysoki połysk i całkowite usunięcie defektów po szlifowaniu papierem ściernym P800~P1200.
  • pastą polerską S1, bezbarwne pleksi oszlifowane papierem P1500: całkowite usunięcie defektów z powierzchni pleksi.

Głowica z wełny jagnięcej typ D- duża siła cięcia (ocena siły 4 do 2). Głowica do polerowania każdym rodzajem past polerskich . Stosowana na twardychwełna żółta materiałach typu żelkot, pleksi, poliwęglany oraz lakierach różnej twardości.

Przykładowe efekty zastosowania w połączeniu z:

  • pastą polerską S05, żelkot narzędziowy czarny: wysoki połysk i całkowite usunięcie defektów po szlifowaniu papierem ściernym P1200.
  • pastą polerską  S1 PREMIUM, żelkot granatowy, wyrób gotowy: wysoki połysk i całkowite usunięcie defektów po szlifowaniu papierem ściernym P1200.
  • pastą polerską S1, przyciemnione pleksi oszlifowane papierem P2000: całkowite usunięcie defektów z powierzchni pleksi.

Głowica z wełny jagnięcej typ MM- średnia siła cięcia (ocena siły 3 do 1). Głowica do polerowania z delikatnymi pastami oraz mleczkiem. Stosowana na wełna białamateriałach typu żelkot oraz lakierach różnej twardości.

Przykładowe efekty zastosowania w połączeniu z:

  • pastą polerską  S1, żelkot granatowy, wyrób gotowy : wysoki połysk i całkowite usunięcie kręgów polerskich.
  • mleczkiem polerskim S2, lakier poliuretanowy: bardzo wysoki połysk usunięcie hologramów, zabezpieczenie przed działaniem UV.
Aplikatory specjalistyczne

Do tej grupy można zaliczyć wszelkie narzędzia do zadań specjalnych, wykonane z różnych materiałów jak jeans, mikrofibra, etc. Te narzędzia mają służyć zarówno poprawieniu wyglądu i atrakcyjności wyrobu poprzez podniesienie połysku powierzchni jak i usunięcie specyficznych defektów z powierzchni. Sea-Line BRAYT oferuje specjalistyczne głowice polerskie do takich zadań specjalnych:

Kula polerska SEA-LINE BRAYT  (80 mm) Wykonana w 100%  z naturalnej wełny owczej, przeznaczona do polerowania miejsc trudno dostępnych, wełna pol. kulanarożników, krawędzi, przetłoczek (również głębokich), itp. Doskonale nadaje się do usuwania zmatowień i zarysowań na powierzchniach trudno dostępnych. Idealne narzędzie do polerowania żelkotów narzędziowych, żelkotów i lakierów PU.

Głowica polerska z mikrofibry  Dysk wykonany z mikrofibry umieszczonej na gąbce z rzepem. Przeznaczony do polerowania za pomocą polerki rotacyjnej oraz orbitalnej. Stosowany z pastą lub mleczkiem polerskim pomaga skorygować mikrodefekty na powierzchni.

 

Aplikator do usuwania „skórki pomarańczowej” sztruks  – przeznaczony do zmniejszenia efektu skórki pomarańcza Aplikator Sztruks z mocowaniemna powierzchniach lakierowanych bez konieczności szlifowania. Efekt działania porównywalny z papierem P3000 bez pozostawiania zmatowień i mgiełki.

 

Aplikator do usuwania „skórki pomarańczowej” jeans – przeznaczony do zmniejszenia efektu skórki pomarańcza na Aplikator Jeans z mocowaniempowierzchniach lakierowanych bez konieczności szlifowania. Efekt działania porównywalny z papierem P2000 bez pozostawiania zmatowień i mgiełki.

 

Dysk do czyszczenia lakieru i szkła – przeznaczony do oczyszczania powłok lakierniczych oraz szkła Skutecznie usuwa dysk do czyszczeniauporczywe zanieczyszczenia takie jak odkurz lakierniczy, smoła, asfalt, żywica, ślady po owadach, itp.

 

Dyski i aplikatory specjalistyczne zostały zaprojektowane do konkretnych zadań, dzięki czemu pozwalają szybko i sprawnie usunąć defekty z powierzchni.

ROZMIARY APLIKATORÓW A WYDAJNOŚĆ

            Podstawą szybkiego wykonania prac polerskich jest odpowiednia wielkość głowicy Podczas gdy większość dostępnych głowic polerskich wykonanych z gąbki posiada rozmiar 150 mm, to w gamie głowic polerskich BRAYT znajdziemy następujące rozmiary:

  • 80 mm – głowica wełniana (kula) do polerowania drobnych elementów lub przetłoczeń
  • 130 mm – (133 cm2) aplikatory specjalnego przeznaczenia
  • 150 mm – (176 cm2) gąbki, wełny jagnięce
  • 180 mm – (254 cm2) wełny jagnięce
  • 200 mm – (314 cm2) wełna owcza jednostronna
  • 220 mm – (380 cm2) wełna dwustronna.

Porównanie aktywnych powierzchni pracy głowicy (w cm2) uwidacznia różnicę, która przełoży się bezpośrednio na skrócenie niezbędnego czasu poświęconego na polerowanie, zwłaszcza elementów wielkogabarytowych.

Sztuka polerowania cz I GŁOWICE I APLIKATORY POLERSKIE opublikowana została w Jacht-Market; Lipiec 2015

Dobór past polerskich Sea-Line do różnych typów głowic polerskich, uwzględniając różne siły cięcia.

Katalog Sea-Line

  • Podziel się:
  • Facebook
  • Twitter
  • linkedin
  • E-mail

Zobacz również

Newsletter
KOMPENDIUM WIEDZY Sea-Line
CZYLI ABC KONSERWACJI I NAPRAWY JACHTÓW oraz ŁODZI
Zamknij