Antyfouling Sea-Line kontra zalew szczeciński

Prace bosmańskie

Antyfouling Sea-Line kontra zalew szczeciński

Październik 2015, tekst oraz zdjęcia Piotr6 (www.sailforum.pl)

Ka-Haar„Antyfouling Sea-Line użyłem po raz pierwszy dwa sezony temu (w 2014 roku). W roku 2015 (przed sezonem) drewniany ster „świeżo zabezpieczony” naturalnym lakierem olejnym Le Tenkinios pomalowałem farbą przeciwporostową Sea-Line (w dwóch warstwach). Reszta farby znalazła swoje miejsce na kadłubie i ku mojemu zdziwieniu nie znalazłem różnicy w jakości zabezpieczenia przeciwporostowego w porównaniu do tego wykonanego rok wcześniej. Podobnie zdziwiony był bosman na co dzień slipujący jachty w mojej marinie. Stwierdził, że mnóstwo jachtów jest oblepionych muszlami, a na moim Ka-Haar nie znal nic. Przygotowując się do zimowania umyłem cały jacht, stąd widoczne są na zdjęciach białe zacieki, pozostałości środka do czyszczenia żelkotu.
Po dwóch sezonach mogę śmiało powiedzieć że:
Antyfouling Sea-Line kontra porastanie na zalewnie szczecińskim wynik 2:0.

Trzecia runda „Antyfouling Sea-Line kontra porastanie na Zalewie Szczecińskim” już za kilka miesięcy. Mój plan zimowych prac remontowych przy dnie to zabezpieczenie farbą przeciwporostową niewielkich uszkodzeń mechanicznych z dna oraz steru (max 10 cm2). Zimowe wieczory, zamiast pracować ciężko przy odnowie powierzchni przeciwporostowej, poświęcę na wspomnienia z tegorocznych rejsów.”

Antyfouling Sea-Line służy do ochrony kadłuba przed porastaniem glonami i muszlami. Farby antyporostowe pełnią również funkcje zabezpieczające przed działaniem wody i atmosfery morskiej.

Farby antyporostowe wybieramy w zależności od typu łodzi jaką posiadamy oraz akwenu na jakim planujemy pływać. W zależności od poziomu zasolenia wody oraz temperatur panujących w danym regionie dobierane są odpowiednie środki biobójcze składające się na antyfouling. Przy wyborze farby antyporostowej należy też zwrócić uwagą na materiał z jakiego jest wykonana łódź, a także prędkość z jaką się porusza. Antyfouling Sea-Line może być używane na wodach zasolonych (morskich) jak również na wodach słodkich (śródlądowych) czy mieszanych.

Specjalny rodzaj Antyfouling Sea-Line ALU PLUS może być również stosowany na jednostkach i elementach wykonanych z aluminium.


Katalog Sea-Line

  • Podziel się:
  • Facebook
  • Twitter
  • linkedin
  • E-mail

Zobacz również

Newsletter
KOMPENDIUM WIEDZY Sea-Line
CZYLI ABC KONSERWACJI I NAPRAWY JACHTÓW oraz ŁODZI
Zamknij