Antifouling – fakty i mity które obrosły wokół farby

Farby antyporostowe

Antifouling – fakty i mity które obrosły wokół farby

Żyjątek chętnych do skolonizowania dna łodzi jest wiele i żeby je wszystkie zidentyfikować potrzeba by było atlasu fauny i flory morskiej i słodkowodnej. Jedną z metod zabezpieczania kadłuba przed porastaniem jest malowanie antifoulingiem.

Oto kilka faktów i mitów dotyczących tej farby przeciwporostowej:

1. Wszystkie łodzie należy zabezpieczyć farbą przeciwporostową

MIT
antifoulingJednostki, które nie spędzają całego sezonu w wodzie, również te  pływające 2~3 tygodnie, a następnie ponownie slipowane, nie wymagają zabezpieczenia antifoulingiem. Aby farba antyporostowa zawierająca tlenki miedzi była skuteczna i efektywna po wodowaniu powinna być stale w wodzie. Kilkutygodniowe postoje na lądzie powodują utratę parametrów ochronnych antifoulingu.

2. Raz nałożony antifouling wystarczy na wiele lat.

MIT 
antifoulingProducenci dokładnie określają czas działania farby np. jeden sezon.

3. Grubość warstwy farby antyporostowej ma wpływ na jego czas działania.

FAKT
antifoulingBłędne jest przekonanie, że jedną puszką farby „rozciągniętą” na powierzchni 20 m2 zapewnimy dobre zabezpieczenie przeciwporostowe na długie miesiące.  Zasadnicze znaczenie dla skuteczności działania farby przeciwporostowej przez cały czas trwania sezonu żeglarskiego ma odpowiednia grubość jej warstwy. Prawidłowa warstwa zabezpieczająca przed porastaniem pozwala na stopniowe działanie aktywnych składników farby.
Dla antyfoulingu selfpolishing Sea-Line prawidłową grubość warstwy uzyskamy malując 1 litr farby na powierzchni 8~9 m2. Zalecana jest też odpowiednia ilość warstw :

  • 1~2 warstwy przy odnawianiu powierzchni przeciwporostowej.
  • 2~3 warstwy przy pierwszym malowaniu antifoulingiem.
4. Nie ma znaczenia jaka farba antyporostowa była nakładana wcześniej.

MIT  
antifoulingNie wszystkie farby przeciwporostowe mogą być nakładane jedna na drugą, jak również nie zawsze jest konieczność usuwania starych powłok. Sea-Line udostępnia tabelę kompatybilności farb antyporostowych w której również umieściło sposób postępowania przy odnawianiu starej powierzchni przeciwporostowej.

 

 

antifouling

 

 

 

 

 

antifouling

 

 

 

 

 


Katalog Sea-Line

  • Podziel się:
  • Facebook
  • Twitter
  • linkedin
  • E-mail

Zobacz również

Newsletter
KOMPENDIUM WIEDZY Sea-Line
CZYLI ABC KONSERWACJI I NAPRAWY JACHTÓW oraz ŁODZI
Zamknij