budowa łodzi Romualda Koperskiego

Farby jachtowe

Budowa łodzi Romualda Koperskiego – galeria

Nasz przyjaciel Romuald Koperski zarejestrował swój samotny rejs łodzią zbudowaną z materiałów Sea-Line: start Czerwiec 2013!

0040

Romuald Koperski is planning to row the Pacific West to East solo, from Choshi Harbour to N. America. The departure is scheduled for June 2013.


W związku z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, solowe przejście łodzią wiosłową  „Pianista” Oceanu Spokojnego z zachodu na wschód  Pacific West to East zostało przełożone na wiosnę przyszłego roku. Przełożenie rejsu nie zostało spowodowane czynnikiem ludzkim, czy tez awaria sprzętu, lecz chłodna, czasowa kalkulacja, istniała bowiem uzasadniona obawa, iż „Pianista? nie dotrze przed zima do wybrzeży Ameryki. Do decyzji przyczynił się także opóźniony z powodu spraw formalnych o 2 miesiące start.
„Pianista” rozpoczął rejs 7 lipca 2013 r. z japońskiego portu Choshi. Po dwóch tygodniach  żeglugi Romuald Koperski trafił na bardzo niekorzystne warunki meteorologiczne.  Płytki, niż, który przechodził 100 mil morskich na południe od pozycji „Pianisty” sprawił, ze polnocno-zachodnia jego ćwiartka pociągnęła silne wiatry dokładnie przeciwne do zamierzonego wschodniego kursu.  Nie powiodła się próba ominięcia wyżu od południa, aby przesiąść się z wiatru niżowego na wiatr wyżu pacyficznego, gdyż ten zgodnie z prognozami  przesunął  się daleko na północ pod wpływem nadchodzącej znad Chin silnej zatoki niżowej. Sprawiło to, ze droga na wschód została zablokowana wschodnim wiatrem na całej szerokości Północnego Pacyfiku. Małe zanurzenie lodki i wysoka „nadbudówka” sprawiły, ze łódź stała się bardzo podatna na warunki wiatrowe. Żaden człowiek nie jest w stanie wiosłować pod taki wiatr.
Biorąc powyższe pod uwagę, po analizie prognoz pogody na najbliższe 14 dni zespolą brzegowy oraz nawigator  rejsu – Pan Jacek Pietraszkiewicz,  z centrum koordynacyjnego NavSim w Bolesławcu, wydal negatywna rekomendacje, co do dalszego jej przebiegu w tym roku.
Także tu na oceanie- na szczyt nie wchodzi się wtedy, kiedy się chce, ale wówczas, kiedy pozwala na to pogoda.

Katalog Sea-Line

  • Podziel się:
  • Facebook
  • Twitter
  • linkedin
  • E-mail

Zobacz również

Newsletter
KOMPENDIUM WIEDZY Sea-Line
CZYLI ABC KONSERWACJI I NAPRAWY JACHTÓW oraz ŁODZI
Zamknij